חדשות מזווית אחרת

ויקיפדיה לשירות השמאל

האם ויקיפדיה משמשת בימה לקידום מכירות של מוצרי מחאה מהשמאל? כיצד "מחאה נגד ראש הממשלה" הופכת ע"י ויקיפדיה ל"הפגנות המחאה בעד הדמוקרטיה"? מדוע היא מבטלת עריכה למי שמעזים להביע ביקורת?

ויקיפדיה היא אנציקלופדיה אינטרנטית. לא מכבר חגגה 20 שנה להיווסדה. היא כתובה בקוד פתוח, בנויה על בסיס עריכה התנדבותית כך שכל אחד יכול להיות עורך, והכי חשוב, נגישה לציבור הרחב בחינם. הנתונים הללו הופכים אותה להיות האנציקלופדיה הגדולה בעולם, המבוססת על "חכמת ההמונים". כדי שלא תנוצל לרעה, ישנן הרשאות שונות לעורכים, המתעדכנות בהתאם לרמת השקעתם, וכן החלטות המתקבלות בהצבעות.

חשוב להבהיר, כי הטענות העולות במאמר זה, אינן מצביעות על שום עבירה חוקית או איסור, אלא רק תהיות על טעם לפגם, שנותרות פתוחות להחלטתכם האישית. למרות כל המיזם העצום והטוב של ויקיפדיה, כשנעזרים בה, חשוב לדעת כי היא עלולה להכיל גם ערכים פחות תמימים, יתכן שחלקם בעלי אינטרסים גלויים או נסתרים. למען הסר הספק, בדברים המובאים במאמר זה, אין אנו טוענים שהם מייצגים את כלל עורכי ויקיפידה, וכן אין אנו טוענים כי עורכת ויקיפדיה שכתבה את הערך בו עוסק המאמר מפיקה מכך רווח כלשהו, אלא שעל פי הכללים שקבעה ויקיפדיה עצמה, אין הצדק בקיומו וכן שהוא תורם לקידום מכירות של מוצר פוליטי.

ב 18/07/2020 צילמו עודד בלילטי מסוכנות הידיעות AP, ועמאר עוואד מסוכנות הידיעות Reuters, את המפגין נמרוד גרוס, בהפגנה נגד ראש הממשלה נתניהו, כשהוא אוחז בדגל ישראל וכורע ברך מול סילון מים המותז עליו ממכת"זית משטרתית.

ב 04/12/2020 הוצב פסל של היוצר איתי זלאיט סמוך למעון בית ראש הממשלה בירושלים בדמותו של המפגין. פסל זה אינו יוצא דופן. זלאיט יצר פסלי מחאה גם בעבר. ב 06/12/2016 הציב פסל מוזהב בדמותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. מפגני שמאל הפילו את הפסל ודרכו על ראשו. ב 08/11/2018 הציב מיצג בשם "בלב האומה", המעלה אסוציאציה לסכין בלב האומה, בדמות שרת התרבות והספורט מירי רגב. ב 29/07/2020 הציב את מיצג "הסעודה האחרונה" של נתניהו, שם הלקוח מעולם הנצרות, המעלה אסוציאציה גם על בקשה אחרונה של הנידון למוות.

גם במחאות הימין נעשה שימוש בפסלי מחאה. כך למשל, ב 31/08/2017 הציבו תנועת "דרך חיים", ועמותת "העיר העברית" פסל בדמותה של נשיאת העליון מרים נאור, מול בית המשפט העליון. זלאיט נעצר ע"י שוטרים רק לאחר שנשכב על הפסל כדי למנוע את פינויו ע"י פקחי העיריה מאחר שהוצב ללא אישור. לעומת זאת, למקום בו הוצב הפסל בדמות נאור, הוזעקו חוקרי משטרה ושוטרי הזיהוי הפלילי. אחד מחברי התנועה, אריאל גרונר, עוכב ע"י המשטרה, הטלפון הנייד שלו הוחרם והוא זומן לחקירה. יוצרי הפסל בדמות נאור פחות זכו ליהנות מחופש הביטוי והאמנות.

📷 צילום "דרך חיים": הקמת פסל הזהב בדמות מרים נאור נשיאת ביהמ"ש העליון

מסתבר שלא היה די בערך על איתי זלאיט הקיים בויקיפדיה. כבר למחרת הצבת הפסל בדמות המפגין, הועלה לויקיפדיה ערך נוסף אודות הפסל, המוכנה לא פחות ולא יותר "גיבור ישראל". העלאת הערך עוררה גל ביקורת ואף הוא היה מועמד למחיקה, אך הושאר לאחר הצבעה.

מי שיצרה את הערך היא חנה יריב, עורכת ותיקה, שהצטרפה לויקיפדיה במאי 2009. בדף השיחה על הערך נכתבו ביקורת רבות ע"י מבקרים שונים, חלקם עורכי ויקיפדיה רשומים וחלקם לא. אלה שלא, ספגו ממנה עקיצות על כך שאינם מזדהים בשמם.

📷 צילום מסך מתוך ויקיפדיה: תשובות יוצרת הערך למבקרים שאינם רשומים​

תהינו מה שונה ערך זה משאר היוצרים, המיצגים והפסלים של מחאות הימין, שלא זכו לערכים בפני עצמם. את שאלתנו כתבנו בדף בו נידון הערך למחיקה. העובדה שבחרנו להזדהות, אפשרה לעורכת למחוק את השאלה ולבטל לנו את העריכה, דבר שלא נהוג לבצע בויקיפדיה, בטח שלא ע"י עורך שהשאלה או הביקורת מופנית כלפי הערך אותו יצר. העורכת בחרה להתבטא בלשון לא ממש עדינה: "שלום לך, הוויקיפדיה אינה פייסבוק. ומה שאתה יכול לכתוב בדף הפייסבוק של הצל, אין לו מקום בוויקיפדיה. ביטלתי את עריכתך".

📷 צילום מסך מתוך ויקיפדיה: תשובת יוצרת הערך לשאלתנו​

כדי לקבל את התמונה המלאה, התשובה שלה, הובילה אותנו לבדוק את דפי הפייסבוק של כל הצדדים.

בדף הפייסבוק של יואב אליאסי, הראפר המכונה "הצל", מצאנו פוסט מחאה נגד הערך, הטוען שביטוי כמו "גיבור ישראל" שייך לדמויות כמו רס"ן רועי קליין, שבמהלך מלחמת לבנון השניה קפץ על רימון והקריב את חייו כדי להציל את חייליו. 

בדף הפייסבוק של זלאיט, יוצר הפסל, מצאנו את הסרטון המעניין הבא, שהוא העלה בלייב, ליד הפסל שיצר. הוא, ואליאסי שנזדמן למקום, שניהם עם משפחותיהם, ניהלו ויכוח תרבותי על שם ומהות הפסל למעלה מ 10 דקות. לבסוף הושיט לו אליאסי את ידו והם לחצו ידיים. אליאסי: "אח שלי שתהיה לך שבת שלום… אח שלי תן חיבוק… שתהיה לכם שבת שלום…". זלאיט השיב לו: "ביי, שבת שלום", אבל רגע אחרי שהצל התרחק הוסיף זלאיט: "אני בא לי להרוג אותו, אבל לא מתאים פה עם אשתו, עם הילדים שלו ליד, זה לא סיטואציה ש… לא נעים".

מפרופיל הפייסבוק של יריב, יוצרת הערך בויקיפדיה, עולה כי היא משתתפת בהפגנות נגד ראש הממשלה, ופעילה בקבוצות השמאל הרבות שהוקמו בפייסבוק למטרה זו. באותן קבוצות הפייסבוק, היא תוקפת את מתנגדי הערך. כך למשל, היא כותבת בפוסט אחד: "בעת שאני עדיין עובדת על הערך, החליט עורך ימני בוויקיפדיה (לא חסרים כאלה) שהערך לא חשוב ויש למחוק אותו… זה הפריע מאד לעוד עורכים עם אג'נדה לפגוע בערכים העוסקים במחאות… מה שקרה מזיק לוויקיפדיה. עורכים ימניים שעיקר מעיניהם אינה כתיבת אנציקלופדיה, אלא עסוקים באג'נדה שלהם", ומוסיפה בפוסט אחר: "חלק מטענות הימניים למה יש למחוק את הערך הן ממש מוזרות, למשל הטענה כי המחאה השתלטה על הוויקיפדיה. זאת טענה מגוחכת… אלא אם אתה שונא את מחאות ומעריץ את נתניהו".

יש לציין כי כבר קיים בויקיפדיה ערך בשם "המחאה נגד בנימין נתניהו". סיקור מחאות בויקיפדיה, אינו דבר יוצא דופן. הערכים על "איתי זלאיט" ו"גיבור ישראל" דוקא כן.

מיזם ויקיפדיה אמור לשמור על ניטרליות מבחינה פוליטית, דתית וכו'. מנהליה חפצים שהיא תשאר אנציקלופדיה לערכים בעלי משמעות ולא תוצף בערכים חסרי משמעות, לכן הם מוחקים ערכים רבים. כך למשל, לאחר הצבעה הם מחקו אפילו את הערך על הנרצחת דפנה מאיר, והשיבו אותו רק לאחר הצבעה חוזרת. מסיבה זו, הם פרסמו מסמך עקרונות ליצירת ערכים על יוצרי פסלים. עיון במסמך מעלה ספק האם איתי זלאיט עונה על הקריטריונים לפיהם זכאי לערך. הוא היה יוצר אנונימי עד שהציב את הפסל המוזהב בדמות ראש הממשלה. הפרסום גבר בעקבות היצירות הפוליטיות הנוספות שלו. גם "לירן חולצה אפורה" הפך למפורסם מאוד ועדיין זו לא היתה עילה מספקת להקדיש לו ערך.

המהירות בה נוצר הערך על הפסל "גיבור ישראל", מיד לאחר הצבתו, גם היא מעלה תהיה. לא ניתן לטעון שמדובר היה ביצירת אומנות מפורסמת.

ביטול עריכה של מי שמביע שאלה או אפילו ביקורת על ערך, על ידי מי שיצר את הערך, גם היא מעלה תהיה.

אולי העובדה הבאה תוכל להסביר חלק מהתהיות. זלאיט אינו מסתיר כי הוא עושה גם רווחים מהמיצגים. כך לדוגמה, את הפסל המוזהב של נתניהו מכר לדבריו תמורת 60 אלף דולר, לאספן פסלי דמויות דיקטטורים מארה"ב, במשא ומתן שהבטיח כי זכויות היוצרים ליצירת העתקים ישארו בידיו של זלאיט. בימים אלה הוא מקיים קמפיין מימון המונים לתמיכה בפרויקט הפסל בדמות המפגין, על סך 450 אלף ₪. בנוסף, הוא מוכר חולצות עם הדפסים ופסלונים בדמות המפגין. עורכת ויקיפדיה יודעת שמדובר ביצירה מסחרית ואף משתפת עשרות פעמים את הקמפיין של זלאיט בפרופיל הפייסבוק שלה ובקבוצות השמאל השונות בפייסבוק.

📷 צילום מסך מתוך פייסבוק: פוסט ממומן של יוצר הפסל על מימון ההמונים, ושיתופים של הפוסט ע"י יוצרת הערך​

📷 צילום מסך מתוך פייסבוק: פוסט ממומן של יוצר הפסל על מימון ההמונים, ושיתופים של הפוסט ע"י יוצרת הערך​

קרב גרסאות

הערך עורר קרב גרסאות בין עורכי ויקיפדיה. אחד הדברים המעניינים בויקיפדיה הוא האפשרות לבצע השוואת שינויים שנעשו במהלך כתיבת הערך, ולראות מה עשה כל עורך (מימין הגרסה היותר ישנה ומשמאל הגרסה היותר חדשה, כאשר השינויים מסומנים בצבע).

כך למשל ניתן לראות עדכון של העורכת בערך, מהו הסכום של קמפיין מימון ההמונים עבור התמיכה בפרויקט הפסל, מהו הסכום שנאסף עד וכמה ימים נותרו בהם ניתן להמשיך ולתרום​.

📷 צילום מסך מתוך ויקיפדיה

ב 21/12/2020 במהלך מרדף שביצעו בלשים מימ"ר ש"י אחר רכב בו נסעו נערי גבעות, ככל הנראה רכב הבלשים נגח ברכב הנערים מאחור, מה שגרם להתהפכות רכב הנערים ולמותו של אהוביה סנדק. בעקבות האירוע עדיין מתקיימות מחאות רבות ברחבי הארץ בדרישה להקמת ועדת חקירה חיצונית לבדיקת התנהלות הבלשים. יומיים לאחר מותו, תלו המוחים כרזה על בסיס הפסל של זלאיט. זלאיט, יוצר פסלי המחאות, הזדעק על מחאה מעט שונה משלו, והגדיר את תליית הכרזה כ: "זאת התוצאה של ההסתה הקשה".

תמונת הפסל כשבבסיסו הכרזה הועלתה לערך על הפסל בויקיפדיה, עם הסבר וקישור לערך "פרשת מותו של אהוביה סנדק" שגם כן מופיע בויקיפדיה. את המילים על מותו של אהוביה סנדק, עדכנה העורכת ל: "השחתה של הפסל גיבור ישראל בכיכר רבין ביום 22 בדצמבר 2020 עם תמונתו של אהוביה סנדק ושארת לכלוך מסביב".

📷 צילום מסך מתוך ויקיפדיה

עדכון מעניין נוסף של העורכת הוא, במקום המילים: "מחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו", המילים: "הפגנות המחאה בעד הדמוקרטיה".

תגובות

מחנה יריב, עורכת ויקיפדיה, נמסר בתגובה:

אני עורכת ותיקה בוויקיפדיה, כותבת בעיקר בנושא ארכאולוגיה וארץ ישראל. מעולם לא כתבתי ערך אקטואלי לפני ערך זה. הסיבה היחידה שהערך הזה נכתב הוא כי נדהמתי שמשטרת ירושלים יחד עם עיריית ירושלים חיללו את השבת כדי להזיז פסל של 5.9 טון מכיכר פריז. זה האיר את עיניי לחשיבותו של הפסל הזה. כשחולדאי רצה להתקין את גשר יהודית בשבת, ש"ס ויהדות התורה זעקו מרות על כך, וכאן מחללים שבת ללא צורך, יכלו לסלק את הפסל במוצאי שבת.

אני דוחה את טענתך כאילו יש לי אינטרסים כלכליים בפסל. בפועל המצב הפוך, תרמתי למימון הפסל כמו שתרמתי לגופי מחאה רבים. אני לא מסתתרת מאחורי שמות בדויים אנונימיים כמו שגורמים אינטרסנטים אחרים עושים. הערכים בוויקיפדיה נכתבים במשותף על ידי עורכים רבים והניסיון של הכתבה לטעון כי כותבת אחת קובעת את התוכן בוויקיפדיה היא חסרת כל בסיס ומראה על בורות כיצד עובד הפרויקט ההתנדבותי.

מעמותת ויקימדיה ישראל, שפעילותה מתמקדת במיזם ויקיפדיה ישראל, נמסר בתגובה:

"עמותת ויקימדיה ישראל אינה צד לתכנים של ויקיפדיה ואינה אחראית על עורכיה או על כללי פעילותם. ויקיפדיה העברית (כמו בכל שפה אחרת ברחבי העולם) מנוהלת ישירות ובלבדית על ידי קהילה של עורכים – מתנדבים, כולם אנשים פרטיים שבחרו מרצונם לעסוק בכך. הקהילה היא האחראית להחליט על נוהליה ולדון בסוגיות השונות המועלות במסגרת זו. זו מהותה של ויקיפדיה באשר היא. גם במקרה דנן, כפי שאפשר לראות בדף השיחה, התקיים דיון, והקהילה בחרה להשאיר את הערך. ויקימדיה ישראל כאמור אינה חלק מדיון זה ומהחלטות הקהילה".

כתיבת תגובה