הצנזורה בעידן האינטרנט

בינואר 2019 התפוצצה פרשת "מין ומינויים". על רוב פרטיה הוטל צו איסור פרסום. המעט שהותר לפרסום הוא, כי עורך דין בכיר נחשד שקיבל שוחד מיני מתובעת משטרתית שבעקבותיו מינה אותה לשופטת, מעורכת דין על מנת לקדם את בעלה משופט שלום למחוזי, וממתמחה על מנת לדאוג שתעבור את בחינות הלשכה. זמן קצר לאחר מכן פורסם כי עורך הדין הבכיר הוא אפי נוה – ראש לשכת עורכי הדין וחבר הועדה למינוי שופטים. שמן של השופטת, עורכת הדין והמתמחה לא פורסם, אולם בכלי התקשורת הופיעו תמונותיהן המטושטשות.

חלק מהתמונות שפורסמו ב ynet:

כל מי שהתאמץ טיפונת, יכול היה למצוא את הפרטים שנאסרו לפרסום באמצעות גוגל.

מנוע חיפוש התמונות של גוגל, מאפשר לטעון אליו תמונה ולבצע לפיה חיפוש. בחברת גוגל יצרו את האלגוריתם מספיק חכם, כך שהוא יודע לחפש תמונות דומות גם לפי חלק מהתמונה, כמו הרקע שלא טושטש, וגם תמונות דומות בגדלים שונים, כמו תמונות מוקטנות.

בנוסף, במבזק של מעריב בעקבות ההיתר לפרסום שמו של אפי נווה, הופיעו לפרק זמן קצר התמונות והשמות של שאר המעורבים בפרשה שזהותם עדיין אסורה לפרסום. הם אמנם הוסרו מידית, אך מנוע החיפוש של גוגל כבר הספיק ללוכדם.

מבזק מעריב כפי שנלכד בגוגל:

ישראל היום לא נשארו חייבים ופרסמו למחרת כתבה על אפי נווה, עם שמם של עורכת הדין ובעלה השופט. כדי לחסוך לכם את הצורך לקרוא את הכתבה, די אם תעיפו מבט לעבר התגיות שלה:

חיפוש התמונה המטושטשת או המוקטנת של השופטת הוביל לתמונה המקורית באתר הרשמי של הרשות השופטת
חיפוש התמונה המטושטשת או המוקטנת של עורכת הדין הוביל לתמונות המקוריות בפרופיל הפייסבוק שלה
חיפוש התמונה המטושטשת או המוקטנת של בעלה השופט הוביל לתמונה המקורית באתר הרשמי של הרשות השופטת

אגב, אם נראה לכם שכבר שמעתם על השילוש: אפי נווה, עורכת הדין ובעלה השופט, לא טעיתם. לפני מספר חודשים הוקדשה להם כתבה ב theMarker.
ואם נראה לכם שכבר ראיתם את התמונה המטושטשת של השופט, שוב לא טעיתם. ודאי נתקלתם בה בפברואר 2013 כשהתפוצצה פרשה אחרת – "השופט המכה", שנחשד באלימות כלפי ילדיו.

בעידן בו התיעוד נעשה מידית והחיפוש נעשה קליק, צו איסור פרסום וצנזורה הופכים לעתים דוקא לטריגר עבור הקורא הפשוט להסתקרן, לחקור ולגלות מידע שאילולא הטלת החיסיון, לא היה טורח כלל להתעניין בו.

כתיבת תגובה