חדשות מזווית אחרת

בינה מלכותית

מפרעה מלך מצרים ועד אחשוורוש מלך פרס ומדי. הבינה המלאכותית מקימה לתחיה את סיפורי התנ"ך

אם בעבר, לימודי התנ"ך היו נחלתם ומנת חלקם של תלמידי חכמים, תלמידי בתי הספר, חוקרי היסטורית העם היהודי וחובבי חידון התנ"ך, הרי שכיום, הבינה המלאכותית הפכה את התנ"ך להיות שוקק חיים ומרתק לכולם.

אמיתי כהן, בן 42 ואב ל 4, הוא איש חינוך ויוצר, העושה שימוש בטכנולוגיה זו. במסגרת חברת "ווין טק" אותה הקים, העוסקת בהשכלה טכנולוגית לילדים ונוער, כהן מנסה לאתגר ולהאהיב את התנ"ך על תלמידי בתי הספר השונים איתם עובד, אך לא רק בקרב הצעירים, אלא גם בקרב המבוגרים. לקראת פורים ופסח, הוא החליט להפיק מהדורה צבעונית, חדשנית וריאליסטית של מגילת אסתר והגדה של פסח. דמויותיהם של משה, אהרן ופרעה, אסתר, מרדכי, אחשוורוש והמן, נראות לפתע כאילו קמו לתחיה.

איך הכל התחיל?

מאז נחשפתי לטכנולוגיה של בינה מלאכותית, אני יוצר באמצעותה יצירות במגוון רחב של נושאים. פתאום כל פתגם חכם או שיר ברדיו, מצטיירים לי בראש כתמונה שאני רוצה ליצור, אבל בעיקר דברים הנוגעים ללבי, כמו הקריאה בתורה בשבת, סיפורי התנ"ך, החגים והמועדים, מהווים עבורי מקור השראה.

האם לדעתך הבינה המלאכותית מהווה איום על האומנים?

אין ספק שהטכנולוגיה הזו קוראת תיגר משמעותי על האמנים, אבל יחד עם זאת, אומנים שישכילו להשתמש בה, יוכלו ליצור תוצרים הרבה יותר איכותיים ממי שאיננו אומן, מפני שאומן מכיר את השפה המקצועית והנכונה, לכן הבינה המלאכותית תדע לייצר עבורו תוצר הרבה יותר מדויק.

אמיתי-כהן

אמיתי כהן על רקע חלק מיצירותיו
📷 צילום: באדיבות המרואיין

איך זה עובד בפועל?

את היצירות יצרתי באמצעות תוכנה מחוללת תמונות בטכנולוגית AI, הנקראת מידג'רני. בגדול, הרעיון הוא לכתוב תיאור של הסצנה בה אתה מעוניין. התוכנה מתבססת על מה שהיא מכירה ואוספת ממרחבי האינטרנט, ומעבדת את הכל לתמונה הנראית לה הכי מתאימה לתיאור. היא מציגה לך 4 אפשרויות, ומשם אתה מתחיל תהליך של דיוק ובירור. הטכנולוגיה עובדת כדיפוזיה שלאט לאט מחזקת את מה שרלוונטי ומשמיטה את מה שלא, ביחס לתיאור בפקודה, בדומה לעבודת פיסול. עיבוד של תמונה עד לתוצאה הרצויה עשוי להמשך שעות. על מגילת אסתר עבדתי קרוב ל 30 שעות.

איך שומרים על פנים אחידות בתמונות ובסצנות השונות?

זהו אכן האתגר הגדול. לשם כך לקחתי תמונה ברורה של הדמות ועליה הוספתי תיאור, ואליהם מתווספות כל מיני מניפולציות וידע נצבר בתוכנה.

.jpeg

מרדכי היהודי
📷 יוצר: אמיתי כהן

.jpeg

המלך אחשורוש
📷 יוצר: אמיתי כהן

.jpeg

אסתר המלכה
📷 יוצר: אמיתי כהן

מה אופי התגובות בהן נתקלת?

אנשים עפים על זה! שיווקתי את המגילה בשתי מהדורות, מודפסת ודיגיטלית. המלאי של המודפסת אזל לאחר יומיים. למהדורה הדיגיטלית נצברו מאות הורדות. מישהי אמרה לי שפעם ראשונה היא הבינה את כל שרשרת האירועים במגילה והרבה יותר מתחברת לסיפור. כשהתמונות מוצגות בצורה ראליסטית קל יותר להתחבר ולהזדהות עם הדמויות.

מה הלאה?

התחלתי לעבוד על הגדה של פסח ובמקביל פתחתי דף פייסבוק, לשם אני מעלה דברים אקטואליים הקשורים לתנ"ך.

דף הפייסבוק של המרואיין אמיתי כהן https://facebook.com/yaelshivuk
דף הפייסבוק של אומן נוסף Israel Avitbul https://facebook.com/profile.php?id=100000423998855
פוסט של חגית מוריה-גיבור https://facebook.com/chagibor/posts/pfbid0vCJA3ZAhFwqrM7aj8Jc1Za9q2PAfdv6dBWSCtQup2GjXFLBHcVjLD9G3Nb448Hrdl

כתיבת תגובה