"חשבון נפש"

מהי כמות הנרצחים בישראל על רקע לאומני, פוליטי ודתי? האם עיקר האלימות מגיע מהימין? מהמתנחלים? מהדתיים? מיהם הפוליטיקאים מהימין שטוענים שהטרור היהודי מסוכן יותר מהטרור המוסלמי ומי אינו מכיר שיש דבר כזה טרור מוסלמי?

התקשורת השמאלנית מציגה תמונת מצב, לפיה האלימות בישראל קיימת בעיקר במגזר היהודי, בעיקר בצד הימני של המפה הפוליטית, בעיקר מצד מתיישבי יהודה ושומרון ובעיקר במגזר הדתי. החלטנו לחקור את העניין לעומקו. יהיו כאלה שיסכימו ויהיו כאלה שלא, אך דבר אחד ניתן לקבוע בוודאות – עם מספרים קשה להתווכח!

השתדלנו לסקור כאן את מקרי האלימות מהסוגים השונים. המשותף לכולם, שנעשה בהם רצח או ניסיון לרצח. אלימות פחותה מכך קשה למדוד, משום הנטיה הפוליטית של התקשורת השמאלנית וגופי הביטחון לסקר אלימות של תג מחיר, אך לא לסקר אלימות של אנרכיסטים מהשמאל, ולא לסקר פיגועים שלא הסתיימו ברצח, כמו מאות יידויי אבנים ובקבוקי תבערה מידי יום ביהודה ושומרון בידי ערבים נגד יהודים.

  • על רקע לאומני - יהודים נגד ערבים (61 נרצחים):

ע"פ הערך בויקיפדיה "טרור יהודי בישראל", 61 ערבים נרצחו בידי יהודים.

חשוב להדגיש כי כמחציתם נרצחו ע"י ד"ר ברוך גולדשטיין – מפגע אחד בודד באירוע אחד.

  • על רקע לאומני - ערבים נגד יהודים (מעל 4000 נרצחים):

ע"פ נתוני המוסד לביטוח לאומי מ 2016, באתר "לעד" מתועדים 4117 נרצחים שנרצחו ע"י ערבים על רקע לאומני.

חשוב להדגיש כי ערבים רצחו יהודים על רקע לאומני עוד הרבה לפני ההתיישבות ביהודה ושומרון המכונה בשמאל "הכיבוש".

השוואת הטרור

ודאי שיש להלחם בונדליזם של יהודים נגד רכוש של ערבים וכל שכן במעשי הרצח, אך ביחס לכמות המקרים בהם יהודים רצחו ערבים נשללת הטענה כי קיים "טרור יהודי". לו המצב היה הפוך, כלומר עד היום היו 61 נרצחים יהודיים וכמחציתם באירוע אחד, אין ספק למרות הזעזוע מכל רצח, עדיין היו מתייחסים לאותם הרוצחים כיוצאי דופן והיה פה שלום אמת.

מרבית החברה היהודית מגנה את הרוצחים היוצאים מקרבה. המדינה עושה מאמצים על מנת לתופסם ולהשליכם לכלא. היא הרסה את קברו של גולדשטיין. החברה הערבית רואה ברוצחיה גיבורים. אם הם נהרגו היא רואה בהם קדושים, מקימה להם מצבות מפוארות ולמשפחותיהם סוכות אבלים. השלטון הערבי הופך אותם למודלים לחיקוי כשמנציח אותם בספרי הלימוד של בתי הספר, בשמות הרחובות והכיכרות, ומעניק למשפחותיהם משכורות קבועות.

התקשורת השמאלנית מכנה רצח בידי יהודים "טרור יהודי" ומקדישה לכתבות בנושאים הללו באנרים עם הכיתוב הזה מעוצב במיוחד. מאידך, רצח ביד ערבים היא מכנה "פיגוע" ולא "טרור ערבי" או "טרור מוסלמי". כשיהודי רוצח, הרקע הלאומני ברור וההאשמה מוטלת על הציבור והרבנים שכביכול עומדים מאחוריו, בעוד שכשערבי רוצח, פעמים רבות הוא מוצג כ"אלמוני", "הרקע אינו ברור", והרוצח מוגדר "מפגע בודד" עם בעיות נפשיות.

ב 29/07/2005 פורסם ראיון עם השרה לשעבר שולמית אלוני בעיתון "כול אל ערב" היוצא לאור בנצרת. אלוני טענה כי הטרור שצה"ל מפעיל בשטחים גדול מהטרור הפלסטיני.

טרור יהודי - שולמית אלוני
יובל דיסקין במסיבת עיתונאים (11/05/2011) לרגל סיום תפקידו כראש השב
יובל דיסקין במסיבת עיתונאים (11/05/2011) לרגל סיום תפקידו כראש השב"כ, מגיב על רצח משפחת פוגל, יוסף לבנת וכל הפיגועים שארעו בתקופת כהונתו
📷 ערוץ 2

ב 11/05/2011 הופיע ראש השב"כ יובל דיסקין במסיבת עיתונאים לרגל סיום תפקידו. בתגובה על רצח משפחת פוגל, יוסף לבנת וכל הפיגועים שארעו בתקופת כהונתו בתפקיד אמר כי: הטרור היהודי "חמור יותר מהטרור הפלסטיני".

ב 03/01/2019 התראיין ראש השב"כ עמי איילון לעיתונאים שלום קיטל ונעמה סיקולר בתכנית "קיטל וסיקולר" ברדיו כאן ב', בעקבות הצתת כנסיית הדורמציון, אירוע בו ביהמ"ש זיכה את החשודים וכן בעקבות מותה של עאישה א-ראבי, אירוע שאף בו ביהמ"ש זיכה את החשודים ועד היום לא הוכח כפעולת טרור שנעשתה בידי יהודים. איילון אמר כי: "מבחינת הסכנה לקריסה פנימית של דמוקרטיה הוא יותר מסוכן מהטרור האסלאמי הפונדמנטלי הפלסטיני… אני לא משווה. אני טוען שזה יותר חמור! בטווח הארוך זה יותר חמור לקיומה של מדינת ישראל כמדינה".

ב 11/01/2019 התראיין שוב ראש השב"כ לשעבר עמי איילון לעיתונאי עידן קוולר ברדיו גלי צה"ל: "אני מדגיש, זה האיום החמור ביותר על הממלכתיות הישראלית. הוא חמור יותר מהטרור האיסלמי פלסטיני".

ב 31/07/2015 בעקבות הרצחם של בני הזוג דוואבשה ותינוקם בהצתה בדומא, פרסם הנשיא ריבלין פוסט בפייסבוק בו כתב: "בני עמי בחרו בדרך הטרור ואיבדו צלם אנוש… לצערי הרב, עד עתה נראה שטיפלנו בתופעת הטרור היהודי ברפיון".

הניסוח בו בחר הנשיא להשתמש השתמע כהכללת העם כולו באשמה ולפיכך קומם עליו את הציבור.

ב 02/08/2015 התראיינה (1, 2) שרת המשפטים איילת שקד (אז מפלגת הבית היהודי) לעיתונאי קלמן ליבסקינד ברדיו גלי ישראל, בעקבות דומא: "טרור יהודי פוגע בבטחון המדינה יותר אפילו מטרור ערבי… כשיש פיגוע שנעשה על-ידי יהודים אז הנזק למדינה ולבטחונה הוא גדול הרבה יותר".

שר החינוך נפתלי בנט (אז יו"ר מפלגת הבית היהודי) התראיין לרדיו גלי צה"ל וחזר על הדברים כי הטרור היהודי מוסכן מהטרור הערבי.

ב 10/12/2015 יצא ח"כ בצלאל סמוטריץ' (מטעם מפלגת הבית היהודי) נגד השרים במפלגתו ופרסם מאמר בעיתון בשבע בו כתב כי מדובר בפשע שיש למגר אך לא מדובר בטרור מאורגן ומי שמשווה זאת לטרור מפחית בסכנת הטרור האמתי: "הרצח בדומא, עם כל חומרתו, הוא לא אירוע טרור. נקודה".

השר בנט ראש המפלגה מיהר לגנות את דברי סמוטריץ וצייץ באותו מטבע לשון: "מי שזורק בקבוק תבערה על בית מגורים הוא טרוריסט. נקודה":

הוויכוח לא היה רק רעיוני. בתחילה בנט ושקד טענו כי בדקו ווידאו כי לא הופעלו בחקירות השב"כ עינויים כלפי הנערים היהודיים החשודים בהצתה. לאחר מכן הם הודו כי תמכו ואפשרו את העינויים אך הללו נעשו במסגרת החוק. בסופו של דבר ביהמ"ש פסל את ההודאות מאחר שנסחטו תחת עינויים.

לא מעט נטען על כך שהאירוע כלל אינו קשור לטרור וכי בדומא היו הצתות רבות על רקע סכסוכי חמולות ערביות.

לוחמי ההגנה, הפלמ"ח וקהל סקרן צופים באונית האצ"ל המופגזת
📷 לשכת העיתונות הממשלתית
  • על רקע פוליטי - אלימות מהימין (5 נרצחים):

אלטלנה – אנשי האלטלנה השיבו לאש שנפתחה נגדם. מנחם בגין חדל אותם מיד כדי למנוע מלחמת אחים. 3 לוחמי פלמ"ח נהרגו.

מאיר ולינר – ח"כ ומנהיג המפלגה הקומוניסטית, נפצע מדקירה בגבו, שביצע אברהם בן-משה, חבר תנועת החרות.

אמיל גרינצוויג – נרצח ע"י יונה אברושימי, שזרק רימון רסס לעבר הפגנת שלום עכשיו. מהרימון נפצעו גם 9 מפגינים.

ראש הממשלה – יצחק רבין – נרצח ע"י המתנקש יגאל עמיר.

  • על רקע פוליטי - אלימות מהשמאל (19 נרצחים):

יוסף לישנסקי – מראשי ארגון ניל"י. אנשי השומר (מקימי ההגנה והפלמ"ח) החליטו להוציאו להורג ולמסור את גופתו לטורקים. הם ירו בו, אך הוא נפצע ונמלט. בהמשך נתפס בידי הערבים והוסגר לטורקים שהוציאו אותו להורג בתליה בדמשק.

ד"ר יעקב ישראל דה האן – איש העדה החרדית. השמועה אמרה שבכוונתו לפעול בלונדון לביטול הצהרת בלפור. על אף שהוא הכחיש זאת, בהגנה החליטו לחסלו. הוא נורה למוות כשיצא מבית כנסת לאחר תפילת מנחה. האירוע נחשב לרצח הפוליטי הראשון.

הסזון – ההגנה והפלמ"ח חטפו, עינו והסגירו לבריטים אנשי אצ"ל ולח"י. מי שהעזו להביע תמיכה באצ"ל ובלח"י, גורשו ממקומות עבודתם וילדיהם גורשו מבתי הספר ומגני הילדים.

ידידיה סגל – נחטף על ידי ההגנה. גופתו נמצאה בסמוך לכפר הערבי טירה. לטענת ההגנה הוא הצליח לברוח מהם ונרצח בידי תושבי טירה. לטענת האצ"ל ומשפחתו, הוא עונה ונרצח במהלך חקירתו על ידי ההגנה וגופתו הושלכה בסמוך לטירה, על מנת לטשטש ראיות.

סרן מאיר טוביאנסקי – נחשד שמסר מסמך של ההגנה לבריטים. החוקרים הפכו להיות השופטים וקיימו בית דין שדה. אחד השופטים, איסר בארי, אחר למשפט משום שהיה עסוק בהכנת כיתת יורים… לאחר שהוצא להורג התבררה חפותו. בארי נעצר כחשוד ברצח טוביאנסקי, אך נידון למאסר של יום אחד וקנס של לירה אחת. עוד באותו הלילה קיבל חנינה מהנשיא.

אלטלנה – ספינת אצ"ל שהובילה על סיפונה קרוב ל 1000 עולים, מרביתם ניצולי שואה, ציוד רפואי וציוד צבאי. ראש הממשלה – דוד בן גוריון, וכן מי שבאותה העת פיקד על כוחות הפלמ"ח נגד האלטלנה ולאחר שנים הפך בעצמו לראש הממשלה – יצחק רבין, ידעו שעל הספינה נמצא יריבם הפוליטי, שאחריהם הפך אף הוא לראש הממשלה – מנחם בגין. הם הורו על פתיחה באש נגד הספינה. רבין הורה להפגיזה מתותח ואף זרק בעצמו רימונים לעברה. ישנן טענות כי בן גוריון הכריז ש"התותח הקדוש" ראוי לעמוד בבית המקדש ורבין התרברב בקרב חבריו כיצד ירה על אנשי הספינה. הירי בוצע גם לעבר פצועים שקפצו למים בניסיון להימלט על נפשם. 16 לוחמי אצ"ל נהרגו ועשרות נפצעו.

שמאל קיצוני – כשמדובר באלימות מהימין, התקשורת משתמשת בביטויים כמו "נוער הגבעות", "ימין קיצוני", אך כשמדובר באלימות מהשמאל היא משתמשת בביטוי "פעילי שלום" ו"שמאל רדיקלי". "אנרכיסטים נגד גדרות" היא אחת מתוך אותן קבוצות שמאל קיצוניות. פעיליה משתתפים יחד עם הערבים בהפגנות אלימות הכוללות השחתות רכוש, יידויי אבנים ופגיעות בחיילי צה"ל. ב 03/06/2005 איבד רב"ט מיכאל שוורצמן את עינו השמאלית במהלך יידויי אבנים בבילעין. חודש לאחר מכן, ב 03/07/2005 נהרג סמ"ר נתן יסאיס בעת מרדף אחר מיידי אבנים סמוך להר אדר. בתקשורת נטען כי הוא התייבש והידרדר לערוץ נחל.

דוד בן גוריון ויצחק רבין

📷 COHEN FRITZ - לשכת העיתונות הממשלתית
דוד בן גוריון ויצחק רבין
📷 COHEN FRITZ - לשכת העיתונות הממשלתית
  • על רקע דתי - אלימות דתית (1 נרצח):

ניר כץ וליז טרובישי – נרצחו בירי בבית אגודת הלהט"ב בברנוער בתל אביב ב 01/08/2009. מדריך נוסף ו 9 בני נוער נפצעו. 2 מתוכם נותרו נכים לצמיתות. ההאשמות הופנו כלפי המגזר הדתי למרות שהרצח טרם פוענח.

שירה בנקי – נרצחה במצעד הגאווה ע"י ישי שליסל החרדי. הוא פצע 6 מפגינים. את הרצח ביצע לאחר שסיים לרצות 10 שנות מאסר על שפצע 3 מפגינים במצעד הגאווה 10 שנים קודם לכן.

ברית הקנאים – מחתרת שפעלה בשנים הראשונות לאחר קום המדינה. באמצעות אמל"ח גנוב פגעו ברכושם של מחללי שבת ומוכרי טרפות ותכננו להטיל בכנסת פצצת עשן כמחאה על גיוס נשים לצה"ל. שניים מחבריה הגיעו לימים למשרות ציבוריות: הרב הראשי לישראל הראשון לציון – מרדכי אליהו, ח"כ – שלמה לורינץ שכיהן במשך 33 שנה מטעם אגודת ישראל ושימש יו"ר ועדת הכספים של הכנסת.

  • על רקע דתי - אלימות חילונית (1 נרצח):

שר התחבורה – דוד צבי פנקס – נלחם בעד חינוך דתי לילדי העולים ונגד נסיעה בשבת. עמוס קינן – עיתונאי "הארץ", החליט ליטול את החוק לידיו. הוא שיתף בתכניתו את המשורר – חיים חפר, שהחליט לא להשתתף באופן פעיל, אך גם לא לדווח לשלטונות. קינן יצר קשר עם קצין לשעבר בשם שאלתיאל בן יאיר. כשמשפחת פנקס הסבה לשולחן ליל שבת, השליכו השניים רימון יד לדירה, שבדרך נס לא התפוצץ. במוצאי שבת חזרו השניים והטמינו בביתו פצצה. כשניסו להימלט נתפסו והיא התפוצצה. הם הכחישו כל קשר ושוחררו. אשתו של קינן וכן איש השמאל הקיצוני אורי אבנרי סיפרו כי קינן הודה בפניהם שעשה זאת. חודשיים לאחר מכן נפטר פנקס מהתקף לב.

מקורות:

צילום האלטלנה עולה בלהבות: http://pro.magnumphotos.com ,Robert Capa

טרור ערבי:

נרצחים עד שנת 2016: מהעליה הראשונה 4117, מקום המדינה 2576:
http://btl.gov.il/About/news/Pages/ArchiveFolder/2016/NewsZikaron2016.aspx

נרצחים עד שנת 2015: מהעליה הראשונה 4079, מקום המדינה 2538:
http://btl.gov.il/About/newspapers/Pages/ArchiveFolder/2017/EivaNetunim.aspx

נרצחים עד שנת 2013: מהעליה הראשונה 4034, מקום המדינה 2493:
http://btl.gov.il/About/newspapers/Pages/ArchiveFolder/2018/zikaron2013etonut.aspx

נרצחים עד שנת 2012: מהעליה הראשונה 4015, מקום המדינה 2477:
http://btl.gov.il/About/newspapers/Pages/ArchiveFolder/2017/aiva%202012.aspx

נרצחים עד שנת 2011: מהעליה הראשונה 3993, מקום המדינה 2443:
http://btl.gov.il/About/newspapers/Pages/ArchiveFolder/2017/tiva.aspx

נרצחים עד שנת 2010: מהעליה הראשונה 3971, מקום המדינה 2431:
http://btl.gov.il/About/newspapers/Pages/ArchiveFolder/2017/yomZikaro2010.aspx

נרצחים עד שנת 2008 מהעליה הראשונה 3933, מקום המדינה 1634:
http://btl.gov.il/About/newspapers/Pages/ArchiveFolder/2016/NewEiva2008.aspx

כתיבת תגובה